+90 536 867 8390

İletişim Bilgileri

Murat Sav

 

Küçükçekmece Lisesi’ni bitirdikten sonra, Trakya Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünü tamamlarken bitirme tezi olarak “İstanbulda Latin İstilası ve Yağması” çalışmasını hazırladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde Y. Lisans yapmış olup, aynı üniversitede doktorasını sürdürmektedir.

Çalışma konularının temelinde İstanbul bulunmaktadır. Özellikle İstanbul’un Roma-Bizans dönemi arkeotopografyası ve yapılaşmasını çalışmaktadır. İstanbul’daki eski eser yapıların (özellikle Bizans yapıları) restorasyon uygulamalarında görev almış ve halen bu görevlerini sürdürmektedir. Bu ve benzer konular üzerine çok sayıda makale, sempozyum bildirisi ve fikir yazısı yayınlanmıştır. “Forum Constantini Çemberlitaş Sütunu ve Meydanı Bir Pagan Kültünün Sembolik İfadesi” adıyla yayınlanan kitabı dışında çok sayıda restorasyon kapsamlı kitabın editörlüğünü yapmıştır. Halen çıkmakta olan ve 24 sayısı yayınlanan “Vakıf Restorasyon Yıllığı dergisini yayına hazırlamaktadır. İstanbul’un Roma-Bizans Forumları ve İmparator Constantinus’un İstanbul’un kuruluş sürecini anlattığı iki kitap üzerinde çalışmaktadır.

İstanbulburda.com adlı internet sitesinde makaleleri yayınlanmaktadır. Ayrıca İstanbul ve eski eserleri konusunda çeşitli televizyon kanallarında programlara katılmış, belgesellerde anlatıcı, danışmanlık ve metin yazarlığı yapmıştır.

Çeşitli uluslararası çalışmaları da bulunmaktadır. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve restorasyon-güçlendirme çalışmaları yapılmakta olan Moldovya’daki Bender Kalesi’nin Osmanlı onarımları konusunda Avrupa Birliği’nin ilgili ofisine bir rapor verdi. İtalyan Asso Restauro (İtalyan Emilia Romagna Bölgesi Restorasyon Firmaları Birliği) ile ortak bazı projelerde yer aldı. İstanbul’daki Şeyh Süleyman Mescidi proje ve restorasyonu (2013-2017), İstanbul İmrahor İlyas Bey Camii (Stoudios Manastırı Kilisesi) proje-araştırma ve eğitim çalışması (2021) ile Edirne-Enez’deki Enez Ayasofyası’nın restorasyon projesi-araştırma süreci bu kapsamdaki çalışmalardır.